Studio W Plecaku.pl

Archiwum bloga Studio W Plecaku.pl

Naświetlenie – metoda Na Głupa – wideo

Nienawidzę trybów automatycznych!

Złośliwi twierdzą, że po prostu nie umiem się nimi posługiwać, ale ja (z wrodzonym sobie uporem) twierdzę, że tryb M rządzi!

W tym wideo pokazuję, jak ustawić prawidłową ekspozycję metodą prób i błędów (znaną też jako metoda na głupa). Oczywiście wszystko to w trybie ręcznym!

A zainteresowanych ustawianiem prawidłowej ekspozycji odsyłam do serii wpisów o ustawianiu naświetlenia.

Miłego oglądania!


Adrian Frączak says: March 22, 2013 at 11:18 pm Przy jednostajnym oświetleniu sprawdzi się idealnie przy zmiennym(lato, mazury las i jezioro) już nie. Mimo to sposób dobry.

Wojtek says: March 23, 2013 at 8:19 am Lubię takie plenery. Zawsze można wyciągnąć coś dla siebie. Jarku proszę o inne sytuacje. Dziękuję 🙂 Pozdrawiam.

Tomasz says: March 24, 2013 at 9:53 am Chyba lepiej zmierzyć światło padające (nie odbite) prostym światłomierzem jak np.: Swierdłowsk i wstawić te parametry po korekcie na śnieg do trybu manualnego. Światłomierz tani i raczej można na nim polegać (w moim doświadczeniu około 90 % poprawnych pomiarów)

Zenobiusz Barszczyk says: March 24, 2013 at 1:02 pm Poprawiam, słowo honoru, nie ze ze złośliwości… Otóż młodzież słucha i utrwala złe nawyki: mówi się ‘przełączam’, nie – ‘przełanczam’.

Janusz says: March 25, 2013 at 12:53 pm można by rzec “Porada – nie dla idiotów”. Pomysł banalny a jaki użyteczny. Dziękuję.

Marcan says: March 25, 2013 at 10:13 pm Witam wszystkich plecakowiczów oraz Ciebie Jarku, może teraz cos na temat fotografii w rodzaju white key.black key , chętnie zapoznam sie z tą technika robienia zdjęć. Pozdrawiam Marcan

Maykimen says: March 26, 2013 at 12:46 pm Tryby automatyczne są przydatne, ale do wszystkiego się nie nadają. M. in. do fotografowania na śniegu. Ja w swojej praktyce korzystam zarówno z trybu “M” jak i “A” i w 90% jest to pomiar punktowy. To co prezentuje Jarek jest jak najbardziej przydatne. Ważne aby robić zdjęcia, bo praktyka jest najważniejsza. Pozdrawiam wszystkich Marek

krzpob says: April 5, 2013 at 12:17 pm A pentax ma zielony guzik, który w trybie M ustawia parametry, które by automat ustawił i wychodząc od tego można robić korektę jak się chce i jakim parameterem.

Jarek Sikora says: April 5, 2013 at 12:47 pm @krzpob: Panasonic Lumix G5 też ma taki guzik, ale za dużo jest po jego wciśnięciu do korygowania. Przykład: lubię robić zdjęcia na małej przysłonie, powiedzmy 2.8. Po wciśnięciu guzika automat ustawia mi przysłonę 5.6 i czas 1/500. Żeby ustawić moją ulubioną przysłonę muszę najpierw kręcić kółkiem przysłony, a potem kółkiem czasu, co jest robotą głupiego.

Magiczny guzik byłby wspaniały, gdyby można było zmusić go do ustawiania albo czasu, albo przysłony, albo iso (i w różnych kombinacjach). A gdyby jeszcze przy tym można byłoby ustawić kompensację naświetlenia byłbym przeszczęśliwy!

Rafał says: March 11, 2015 at 5:25 pm A jak mam takie pytanie… jak ustawiać ekspozycję w lesie i na co mierzyć światło? Jeśli mierzę punktowo na niebo ponad chmurami to wychodzi źle. Zawsze mam z tym problem i muszę się nagimnastykować żeby dobrze ustawić parametry. Czasami nie ma czasu na dobieranie ustawień na głupa np. kiedy chcemy zrobić zdjęcie zwierzęcia miedzy drzewami. Gnębi mnie to… Ma ktoś na to jakiś złoty środek?