Jak działa TTL i trochę o AF (autofokusie)

Zapraszam do wysłuchania audycji nagrywanej przed żywą publicznością, a poświęconej wyzwalaniu lamp błyskowych w trybie TTL, autofocusowi i pomiarowi światła.

Nie zapomnij oczywiście zostawić pozytywnego komentarza pod spodem 🙂

9 komentarzy do “Jak działa TTL i trochę o AF (autofokusie)”

 1. Jarku….audycja rewelacja, jestem zdziwiony ile ciekawostek się dowiedziałem a myślałem że na powyższe tematy wszystko wiem. Pozdrawiam i czekam na następne audycje.
  Krzysztof

 2. Witam Jarku wczorajsze spotkanie na żywo było jak zwykle super.Wracając do trójpodziału i ostrzeniu w 1/3 to muszę powiedzieć że posiadam Sony Alfa 55 i w nim punkty auto fokusa są również umieszczone w 1/3 także na manualu można ustawić na ostrzenie w 1/3 Pozdrawiam

 3. Jarku …super podcast !!! tym bardziej ze chciałem się cos dowiedzieć o TTL I AF podoba mi się w jaki sposób przekazujesz swoją wiedzę , może dla wielu osób taki przekaz nie pasuję ! mam na myśli ( internetowych filozofów ) Ja wolę przekaz łopatologiczny a najlepiej naoczny. Podziwiam cię za to co robisz i ile serca w to wkładasz .
  Pozdrowienia a NY Robert.

 4. Jarku ! ale musiał bym głaskać te wszystkie lustra chyba ze 3 dni 🙂 Tak się zastanawiałem jak B&H sprawdził by się w Polsce ? ostatnio na forum czytałem post z zapytaniem gdzie mogę kupić GX1 z obiektywem G X Vario PZ 14-42/F3.5-5.6 ASPH./POWER O.I.S. (H-PS14042). trochę mnie to zadziwiło ! Wybieram się na PhotoPlusExpo 24-27 pazdziernik
  to może być ciekawe, może odkryję jakieś nowości na przyszły rok, to się podzielę informacją.

 5. Myślę że warto było by dodać, że każdy system inaczej rozwiązał sposób pomiaru światła. W każdym przypadku dochodzi do błysków pomiarowych jednak Canon mierzy światło tylko i wyłącznie w punkcie ustawienia ostrości i na podstawie tego pomiaru dokonuje korekty mocy błysku (tryb E-TTL). Nikon mierzy światło całym kadrem i na podstawie tej informacji dobiera uśrednioną moc błysku dla całego zdjęcia (tryb i-TTL). Sony wyzwala błysk pomiarowy i na jego podstawie oblicza moc błysku Następnie system ADI przekazuje informację o odległości przedmiotu fotografowanego i wprowadza odpowiednią korektę. System ADI działa tylko i wyłącznie z głowicą lampy błyskowej skierowaną na wprost.
  To tak dla uściślenia informacji o TTLu

  1. @Dariusz: Dziwne, zawsze mi się wydawało, że Canon mierzy światło nie punktowo, ale tak, jak jest ustawiony (czyli punktowo, ważone, …)

   Czy możesz podać źródło Twoich informacji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.