Prawidłowa ekspozycja i obróbka zdjęć w Photoshopie

Jak nas nie zrozumiano poprzednim razem!!!

Z Pawłem Syrjusem próbujemy wytłumaczyć, że moja metoda na prawidłowe naświetlenie nie polega na metodzie prób i błędów. Zobacz, co kiedyś napisałem o prawidłowym mierzeniu światła.

Nie mogliśmy też nie zahaczyć o temat wyboru aparatu i doszliśmy do wniosku, że najlepszy aparat na świecie to Lumix G1 😉

Koniecznie zobacz blog fotografii ulicznej Marka Szulikowskiego.

Paweł zmusił mnie torturami (ciągnąc za język), żebyśmy porozmawiali o obróbce zdjęć w Photoshopie i innych programach.

Mój sposób na obróbkę zdjęć pokazałem na wideo „Zaawansowana obróbka zdjęć na komputerze ;)”

Deklaruję też, że do Portretów Studia W Plecaku wersja 2.0 dołączę kurs ustawiania poprawnej ekspozycji.

A w sekcji Sugestia Tygodnia Paweł podpowiada sztuczkę z kontrolą kontrastu przy pomocy Poziomów (levels) i nie może uwierzyć, że w Lightroomie nie ma poziomów.

A ja zachęcam do przestudiowania instrukcji obsługi swojego aparatu.

Na koniec naszej dyskusji prosimy o napisanie pozytywnego komentarza 🙂

Kliknij na trójkącik poniżej, żeby przesłuchać całą audycję dźwiękową.

16 komentarzy do “Prawidłowa ekspozycja i obróbka zdjęć w Photoshopie”

  1. @Michał: Chciałem wypuścić Portrety 2.0 jeszcze w tym miesiącu, ale nie wiem, czy mi się uda, bo w pracy nagle wszystko zwaliło mi się na głowę.

   Mogę Cię zapewnić, że będę się starał udostępnić Program jak najszybciej, bo wiele osób mnie zagaduje w tej sprawie, ale na prawdę nie mogę nic obiecać.

 1. Jak dla mnie to mało konkretów, mówicie o czym ale nie wyjaśniacie tego, albo jestem aż takim amatorem że tego nie pojmuje 🙁

 2. Drogi Amatorze:) Nie ma tu przesadnie dużo konkretów, bo nie chcemy się zbytnio powtarzać. Wiele konkretów znajdziesz w filmach, które i ja i Jarek udostępniamy na swoich stronach w sporych ilościach:)

 3. Panie Jarku słuchowisko jest fajne.Jednak czy Pana wstręt do obróbki zdjęć jest w pełni uzasadniony? Przecież wie Pan na pewno,że pliki RAW najpierw trzeba wywołać do formatu JPEG żeby je można było pokazać.To wiąże się tak czy inaczej z załadowaniem ich do Camera RAW w tak pogardzanym przez Pana Photoshopie i tzw.wywołaniu RAW do formatu JPEG choć by z automatycznymi ustawieniami.Tak więc bez suwaczków się nie da.No chyba że tak jak np w Nikonie może
  Pan przetworzyć NEF do formatu JPEG.

 4. Padło słowo Gimp,
  uwaga Gimp działa podczas obróbki w ośmiu bitach na kanał (dopiero w wersji 2.20 będzie głębia bitowa 16), więc uczulam – będą straty!

 5. Nieprawdą jest że Lightroom 4 nie ma narzędzia levels. Otóż ono występuje tyle że w nietypowej formie (zapewne aby nie przerażać „niegraficznych” użytkowników) – suwaczki Whites i Black na wartościach dodatnich są odpowiednikiem input levels w innych programach, a na wartościach ujemnych regulują output levels. No i nie ma histogramu w tle, bo po co skoro jest funkcja Show Clipping.

 6. Może mi ktoś wytłumaczyć podstawową różnicę pomiędzy LightRoom a Elements? Jeden i drugi służy do obróbki zdjęć. Czym się w takim razie różnią? Znam tylko Elementsa.

  Pozdrawiam
  Paweł

 7. Słucham Was po raz drugi i znów mnie boli jak słyszę, że zdjęcia „nie trzeba obrabiać”. Jesssu!!! Obróbka to proces twórczy a nie konieczność. Obróbka to sposób ekspresji artysty. Jarek polecam do obejrzenia prace Erwina Olafa, Mario Sorrentiego, Davida LaChapela, Ryszarda Horowitza….Trochę edukacji w dziedzinie sztuki chyba nie zaszkodzi!

 8. Masz rację. Punkt dla Ciebie. Mówiłeś o własnych upodobaniach ale może warto otworzyć się na szersze spojrzenie i zwrócić uwagę na to, że Fotografia to dziedzina SZTUKI. Może wtedy Twoje „dla Ciebie” obróbka stałaby się czymś innym, wielowymiarowym i o wiele silniejszym narzędziem ekspresji twórczo – emocjonalnej…

  1. @Grzegorz: Dziękuję za Twoją sugestię. Dla mnie fotografia to zabawa, a nie sztuka i nigdy nie śmiałbym nazwać się artystą. Nigdy nie byłem, nie jestem i nie będę artystą (nie żebym nie chciał, po prostu znam swoje limity). Jestem raczej idiotą z aparatem i uśmiechem przyklejonym do pyska gdy robię zdjęcia 🙂

 9. photoshop, czy lightroom są spoko przecież to jest zwykła ciemnia tylko cyfrowa, byle tylko nie przesadzić bo wychodzi grafika 2d nie zdjęcie . Kiedyś się godziny spędzało w ciemni mocząc itd… aby zdjęcie wyszło z takim efektem czy inaczej.

 10. A wykres krzywych i histogram w PS jest 16 bitwy? Informacje o kolorze, w panelu info tez są podawane jako wartości 16 bytowe? Może i są ale dopiero jak pracujesz w przestrzeni barwnego Adobe. Więc puli się pracuje w sRGB to 8 bitów na kanał wystarczy byle była możliwość pracy na krzywych, a nie tylko na poziomach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.