Ostrość nie ma znaczenia

Ostrość zdjęć nie ma znaczenia. Nawet zdjęcie zrobione z ręki na 1/10 sekundy przez rowerzystę pokonującego przejazd kolejowy może być wartościowe. To jest mój pogląd i się z nim zgadzam.

Jeśli nawet ostrość ma znaczenie, to nie tak wielkie jak w czasach odbitek. Tylko pomyśl. 99% twoich zdjęć i tak nigdy nie jest wywoływana i kończy (rozpoczyna?) swój żywot wyświetlana na mikroskopijnym ekranie komputera. Siłą rzeczy musisz takie zdjęcie zmniejszyć, a podczas zmniejszania dzieje się magia – zdjęcie w cudowny sposób wyostrza się.

Spójrz na 100% powiększenie zdjęcia z początku tego wpisu. Zgodzisz się, że daleko mu do żylety, prawda? A jednak miniaturka wygląda znacznie lepiej – jeśli nie jest ostra to na pewno jest ostrzejsza. No, powiedzmy, że akceptowalna.

Efekt wyostrzania przy zminiejszaniu nie jest oczywiście magiczny i łatwo jest go wytłumaczyć. Klika pikseli zawierających nieostre przejście krawędzi w tło jest uśrednianych do jednego. A jeden piksel na mniejszym zdjęciu jest częścią albo obiektu, albo tła, albo krawędzi, co oko odbiera jako ostre zdjęcie.

A wracając do zdjęcia. Od początku wiedziałem, że z technicznego punktu widzenia nie nadaje się do niczego. Jednak go nie skasowałem. Od razu mi się spodobało i co ważniejsze nie byłem w tym poglądzie odosobniony (cała moja rodzina mi przyklasnęła, a to już coś 😉 ).

To po prostu fajne zdjęcie i nawet jeśli nie jest ostre, to nie ma to dla mnie znaczenia. Lubię je i już.

Już słyszę uszami wyobraźni krzyk oburzenia w ustach zawodowych fotografów zajmujących się na przykład ślubami, których zdjęcia lądują wklejone do albumów:

“Co ten koleś opowiada! To jakieś bzdury!”

I wiesz co? Pewnie mają rację. Ale dla reszty z nas, pasjonatów fotografii zamęczających znajomych i rodzinę swoimi zdjęciami demonstrowanymi na ekranie laptopa ostrość nie jest krytyczna.

A już na pewno nie powinna być kryterim decydującym o skoszowaniu zdjęcia!

4 komentarze do “Ostrość nie ma znaczenia”

  1. Najlepsza strona poswiecona fotografii jaka znalalzlam w ostatnich latach!!!!!! Wreszcie szczerze i uczciwie ktos dzieli sie swoja wiedza bez wymadrzania by bylo to zrozumiane tylko przez kogos kto ma juz pojecie o fotografii!!! Rewelacja!

  2. Zgadzam sie w 1000% z twoim poglądem na temat ostrości , zawsze tłumacze że ostrość na zdjęciu jest potrzebna przy robieniu reprodukcji banknotów , znaczków i obrazów , co do portretów jest wymagana / zalecana w warunkach studyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.