Lustrzanki i bezlusterkowce, szybkość Lightrooma 5, uszkodzenie sensora przy długich czasach, obiektywy fish-eye – podcast

13-06-20-107

Kliknij w trójkącik poniżej, żeby posłuchać Kliknij tutaj

Podcasty nagrywane są w środy o 21:00 przed żywą publicznością.

Ten podcast ma numer 116 i został nagrany 20 czerwca 2013 przed żywą publicznością we Wrocławskim pubie Coloseum Jazz Cafe.

Subskrybuj podcast na iTunes lub na Androida.

Pawła można zobaczyć na fotokursy.tv i na syrjus.pl

Uszkodzenie sensora przy długich czasach naświetlania.

Paweł i Jarek zgadzają się, że wypalenie sensora przy robieniu zdjęć burzy niczym sensorowi nie grozi.

Lustrzanki kontra bezlusterkowce

Paweł pyta Jarka, czemu kupił sobie bezlusterkowca i sugeruje, że ceny lustrzanek i bezlusterkowców są zbliżone, tak samo ich wielkość. Jarek zwraca uwagę, że pomimo zmniejszenia rozmiarów samej puszki obiektywy nie zmiejszyły się wcale.

Jarek opowiada, co przywiózł w plecaku i twierdzi, że porównywalny sprzęt oparty o lustro nie zmieściłby się w żadnym plecaku.

Szybkość Lightrooma 5

Jarek w swoich badaniach naukowych wykorzystujących nowoczesne urządzenia pomiarowe z serii CZUJ-2013 nie stwierdza przewagi Lightrooma 5 nad Lightroomem 4 jeśli chodzi o szybkość.

Smart Previews, które były ostatnią nadzieją Jarka na przyspieszenie pracy z Lightroomem nie są zaimplementowane w sposób wygodny.

Smart Previews obsługiwane są nie wprost, ale automatycznie – jeśli Lightroom 5 stwierdzi, że nie widzi oryginalnych plików RAW, to wtedy przełącza się na Smart Preview i nie ma żadnego innego mechanizmu do włączania Smart Previews.

Paweł opowiada o piratach Adobe Photoshop CC, a Jarek sugeruje, że być może po reakcji klientów Adobe zrobi to samo co Microsoft z XBOX One – Adobe wycofa się z decyzji o abonamencie.

Paweł gęsto tłumaczy się, że jego zainteresowanie sprzętem wynika nie z wrodzonego instynktu organisty sprzętowego, ale z tego, że zaczął szukać nowego aparatu.

Publikacja zdęć

Jarek publikuje swoje zdjęcia tylko na Google+ i tylko dla swojej rodziny, bo nie jest profesjonalistą i nie musi publikować nigdzie indziej.

Paweł zastanawia się nad motywacją pokazywania zdjęć i wspomina teczki ze zdjęciami ze swojego portfolio.

Publikowanie na Facebooku bez obrazka, nawet nie związanego z treścią posta powoduje, że „czytalność” posta spada.

Paweł sugeruje, że najpopularniejsze serwisy do publikowania zdjęć na flickrze i na 500px.com. Pawła konto można zobaczyć na 500px.com/syrjus.

I Paweł i Jarek zgadzają się, że publikowanie zdjęć na serwisach w celu otrzymanai opinii o zjdęciu nie ma sensu.

Jarek mówi, że nie wolno zapominać o prezentacji na tabletach i smartfonach.

Typ tygodnia

Paweł wakacyjnie sugeruje, że przed wyjazdem w nieznane miejsce trzeba poszukać zdjęć w przewodnikach i na internecie.

Jarek niestety nie przypomniał sobie, o jaki serwis fotograficzny chodziło 🙁

Jarek ma fisheye-a i bardzo poleca zabawę z tym obiektywem. Paweł mówi, że to słaby typ, bo po tygodniu ten obiektyw Jarkowi się znudzi i zagroził, że za parę tygodni zapyta.

Pytanie Plecakowicza o balas bieli

Odpowiadając na mailowe pytanie Plecakowicza o ustawianie balansu bieli gdy robimy zdjęcia z lampą i innym źródłem światła Paweł mówi, że nie dba o balans bieli, bo robi w Rawach i dopiero na kompie ustawia na oko, no chyba że mu zależy na perfekcyjnych kolorach.

Extra typ tygodnia Jarka: kot jest w kolorze szarym i porówna jego szarość z szarą kartą kodaka.

Wspominamy także o filtrach CTO zakładanych na lampę błyskową.

Paweł i Jarek zgadzają się co do tego, że ustawianie balansu bieli na oko jest znacznie lepsze niż ustawianie na szarą kartę.

 

3 komentarze do “Lustrzanki i bezlusterkowce, szybkość Lightrooma 5, uszkodzenie sensora przy długich czasach, obiektywy fish-eye – podcast”

 1. Jarku
  DOS-owe polecenie subst wciąż działa w Windowsach
  subst e: c:moje_zdjątka tworzy wirtualny dysk który wskazuje na zawartość podanego katalogu
  subst e: /D usuwa dysk
  Dwa proste pliki .bat z powyższymi poleceniami załatwią sprawę podłączania i odłączania dysku który podany jest Lightroomowi jako biblioteka RAW-ów.

  1. @nsq Dzięki za kolejny sposób oszukania Lightrooma. Inny to wyciągnięcie kabla usb, ale nie o to chodzi. Wolałbym przełącznik „działaj 100 razy szybciej na mniejszych plikach” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.