Jak zrobić zdjęcie z jedną lampą błyskową krasnalowi

Zdjęcie zrobione krasnalowi w świetle zastanym i w trybie automatycznym nie dość, że było niedoświetlone, to jeszcze pozbawione zupełnie kontrastu.

Dlatego przełączyłem się na tryb ręczny, ustawiłem parametry oświetlenia i przy pomocy jednej lampy błyskowej zrobiłem zdjęcie bardziej efektowne (choć niektórzy stwierdzili, że nie do końca 🙂 )

W końcowym zdjęciu wykorzystałem dwa źródła światła, choć lampę miałem tylko jedną. To drugie światło to oczywiście światło zastane, które zmieszałem ze światłem lampy błyskowej 🙂

A ponieważ na zdjęciu był tylko skrzat i nie wiadomo było jaki jest duży, dodałem do kadru coś, czego wielkość każdy człowiek może łatwo sobie wyobrazić.

33 komentarze do “Jak zrobić zdjęcie z jedną lampą błyskową krasnalowi”

 1. ależ jestem zadowolony, że pojawiają się obok siebie, zupełnie sąsiadująco, dwa kolejne zdjęcia – daje to teraz naprawdę doskonała szansę na porównania efektu zmiany!

 2. Fajny poradnik. Mi się akurat nie przydał, ale są mniej doświadczeni „zdjęciopstrykacze”. Pozdrawiam i oczekuję na następne filmy. Miło je się ogląda.

 3. Szanowny Panie Jarosławie!

  Wysoko cenię sobie profesjonalizm z jakim (w tak przystępny sposób!) dzielisz się z maluczkimi swoją bogatą wiedzą. Z każdej Twojej lekcji co raz to uczę się czegoś nowego i za to jestem Ci po prostu wdzięczny.

  Należysz do tej grupy Mistrzów którzy nie tylko chcą, ale i umieją w przystępny sposób przekazać innym swoją bogatą wiedzę.

  W tym materiale zabrakło mi jednej jedynej rzeczy: z lewej strony IMHO powinien być dodany mały ekranik (a choćby i z podpartej tekturki w formacie A-3) która by rozświetliła nieco cienie i dużą kontrastowość krasnalka.
  – Jako wielki zwolennik otwierania cieni tak mi się napisało 🙂

  Serdecznie pozdrawiam

  Obserwator Toruński
  http://obserwatortorunski.blogspot.com/

 4. chyba czas zakleić taśmą wbudowaną lampę błyskową na swoim aparacie i kupić zewnętrzną, bo zdjęcia o niebo lepiej wychodzą jak widać na filmach 🙂

  Pozdrawiam

 5. Z całym szacunkiem dla tematu i realizacji, P. Jarku,
  ale zdjęcie będziemy robić nie: „krasnalu” , ale KRASNALOWI oraz nie: „temu gościu” ale TEMU GOŚCIOWI.
  Nie tylko Wrocław zobowiązuje do normalnej „polszczyzny”. Zaznaczam, że nie jestem polonistką, a mimo tego „zakłuło” w ucho.
  Piszę to wraz z serdecznymi pozdrowieniami dla Pana, bo takie ambitne podejście do fotografii zobowiązuje również językowo.
  Wera

 6. Panie Jarku ogromny szaczynek dla pana za wytrwalosc,i zdolnosc przekazywania wiedzy,prosze nie zwracac uwagi czy krasnalua moze krasnalowi,tu nie chodzi o to:)….

 7. Również uważam,że nie ma się co przejmować komentarzem kobiety,która nie ma pojęcia ile dla nas Jarku robisz.Zrobić taki krótki filmik to nie jest 10 minut Pani Wero a pisanie,że z całym szacunkiem itd za dużo nie zmienia bo takimi komentarzami można się zniechęcić do udzielania „darmowych” lekcji.Człowiek lata z aparatem,kamerą,statywami po mieście by nas podszkolić w fotografii a nie uczy nas j.polskiego.Ja osobiście jestem bardzo wdzięczny za każdą lekcję i jak zdecydowana większość czekam na następną:).Boję się wystawić ten komentarz bo nie wiem czy z błędem nie napisałem:).Pozdrawiam i dziękuję Jarku-filmik super:)

  1. @Adi: Ale narozrabiałem!!!!

   Doskonale wiem, że nie mówi się „temu krasnalu”, podobnie jak nie mówi się „temu misiu”. Użyłem tego zwrotu jako żartu, ale widzę, że nie każdy oglądał Misia.

   Obiecuję już nie żartować na filmikach, albo będę każdy (siermiężny) żart opatrywał podpisem „ŻART” 🙂

   A Wera na pewno miała dobre intencje, bo mnie też razi, gdy ktoś nie mówi po polsku.

 8. Podoba mi się to zdjęcia – ma klimat, ale ten liść kiepsko. Mógłby być jakoś pod kątem a nie wzdłuż linii kadru, bo nie wygląda jakby spadł z drzewa tylko jakby Jarek go położył ;-). Pozdrawiam

 9. Piękny jesienny ZIELONY liść? Na sam koniec zielone „toto” zepsuło świetne zdjęcie. Jak dwa grzyby w barszcz albo co za dużo to i pies nie chce, naprodukowałeś się nad plastyką aby potem zieloną szkaradą – jak filip z konopi – wszystko popsuć. 😉 Poza tym wielkie dzięki za świetny instruktarz, przypominający jak ważne jest światło.

 10. Witam, mam 2 lampy reporterskie i chciałbym na nie założyć okte lub parasolkę, wiem że potrzebuję statyw oświetleniowy, okte/parasolkę ale nie mam pojęcia jak mogę to złożyć do kupy. I tu jest ogromna prośba do Pana o podanie linków do „części” z których ma Pan złożony zestaw przy oświetleniu motylkowym. Będę bardzo zobowiązany.

 11. Witam, pierwszy raz tu trafiłem wczoraj…
  Oj, zarwana noc, ale warto było…
  Panie Jarku, świetne filmiki, prosto i jasno, DUŻŻOOO się nauczyłem przez te ostatnie parę godzin lektury. Kawał dobrej roboty!

 12. No proszę cyfrówka dużo daje jak widać , w ciągu kilku minut, hm kilkunastu można doprowadzić do odpowiedniego naświetlenia co nie było takie proste w fotografi analogowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.