Jak zrobić niebieskie niebo przy pomocy żółtopomarańczowego filtra CTO

Poniższe zdjęcie było zrobione w zimowy, szary, ponury i pochmurny dzień. Mówię o tym, bo właśnie ta szarówka widoczna jest na zdjęciu za moją modelką.

– Gościu albo zwariował, albo jest daltonistą i nie odróżnia szarego od niebieskiego – pewnie sobie pomyślałeś. – I co z tym wspólnego ma żółtopomarańczowy filtr CTO?

Nie zwariowałem (mam nadzieję) i nie jestem daltonistą. I zaraz wytłumaczę jak do tej układanki pasuje filtr CTO.

Sytuacja wyglądała tak: w dużym pokoju ustawiłem modelkę na tle okna, a z lewej strony aparatu postawiłem parasolkę z lampą błyskową w środku.

Gdybym teraz zrobił zdjęcie, to faktycznie za modelką byłoby szare tło. Ja jednak chciałem mieć niebieskie.

Jak to osiągnąć? Dwa kroki:

  1. Na lampę załóż filtr CTO. Założenie żółtopomarańczowego filtra CTO na lampę zmienia jej kolor na… żółtopomarańczowy. Zgadłeś! Taki sam kolor, jak kolor światła dawanego przez żarówki.
  2. Ustaw balans bieli na żarówkę (ang: tungsten). W ten sposób oświetlona lampą z filtrem modelka nabierze prawidłowych kolorów, a przy okazji wszystko co nie było oświetlone lampą stanie się bardziej niebieskie.

Proste, prawda?

Żeby wykonać takie zdjęcie nie musisz mieć lampy błyskowej, fitrów i całej tej kupy sprzętu. Wystarczy tylko, żeby modela oświetlić światłem koloru zbliżonego do żarówki, czyli właśnie żarówką. Tak zostało wykonane zdjęcie poniżej.

A jeśli masz lampę błyskową i filtr CTO, a jeszcze nie masz statywu i parasolki (kup sobie! Na co czekasz!) możesz osiągnąć ten sam efekt niebieskiego tła odbijając światło lampy od sufitu lub (jeśli jesteś zupełnie zielony lub zdesperowany, lub obie te rzeczy na raz) waląc lampą prosto w oczy modela.

W obu tych przypadkach uważaj na odbicia światła od szyby za modelem. Albo stań pod kątem w stosunku do szyby, albo… otwórz okno.

PS. Dla purystów: mówimy, że światło żarówki ma niską temperaturę barwową, a nie, że jest „żółtawopomarańczowe”.

4 komentarze do “Jak zrobić niebieskie niebo przy pomocy żółtopomarańczowego filtra CTO”

  1. Dobre! Proste pomysły są najlepsze i na takie najtrudniej wpaść 😉
    Z pewnością wykorzystam to wiele razy 🙂
    Gratuluję pięknej córeczki 🙂 Jest komu zdjęcia robić 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.