Jak z puszki zrobić grid (plaster miodu)

Poniższy opis powstał pod wpływem pomysłu, na który wpadł pechs4. To już kolejny pomysł „zrób to sam” pescha4, bo już wcześniej pesch4 podzielił się z Plecakowiczami pomysłem na zrobienie biało-srebrnej blendy.
Grid (plaster miodu) zrobiony ze słomek do napojów

Grid to bardzo proste urządzenie służące do ograniczania strumienia światła lampy. Po założeniu na lampę światło jest ograniczane do wąskiego strumienia, co pozwala na bardzo precyzyjne doświetlanie. Robiąc na przykład portret nie musisz oświetlać całej modelki, ale możesz skierować wąski strumień światła na jej twarz, osiągając ciekawy efekt.

Do zrobienia tego zdjęcia mojej córki użyłem snoota, ale równie dobrze mógłbym użyć grida, a efekt byłby być może nawet lepszy, bo strumień światła z grida jest okrąglejszy, niż ten ze snoota.

Zresztą popatrz na zdjęcie poniżej, a zrozumiesz o co mi chodzi (u góry światło z grida, u dołu ze snoota).

Słomkowy grid ma jednak dużą wadę – jest dość delikatny i po włożeniu do plecaka można go łatwo uszkodzić.

Niezawodny Plecakowicz pesch4 zaproponował zrobienie grida z materiału o wiele trwalszego niż słomki do drinków. Do swojego grida wykorzystał blachę z puszki po napoju znanej wśród miłośników Pepsi marki 🙂

Zamiast opisywać, co trzeba zrobić zamieszczam poniżej kilka fotek (zrobionych oczywiście przez pesch4), które wyjaśniają wszystko:

Deska z nakrętkami do zrobienia grida (plastra miodu)

W deskę wbijamy trzy nakrętki i zaginamy wzdłuż nich blachę po napoju…

Mocowanie pasków pogiętej blachy do grida (plastra miodu)

…Pogięte paski blachy aluminiowej łączymy malutkimi paseczkami z tej samej blachy…

Gotowy grid (plaster miodu)

… i wychodzi nam gotowy do pomalowania na czarno grid.

Przyznam się, że jeszcze nie zrobiłem grida według tego przepisu (wymówka: nie znalazłem jeszcze takich nakrętek :), ale wydaje mi się, że jest znacznie lepszy, niż ten ze słomek.

Jeśli zrobiłeś sobie takiego grida, albo masz jakiś dobry pomysł na ulepszenie tej konstrukcji, to proszę podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

17 komentarzy do “Jak z puszki zrobić grid (plaster miodu)”

 1. Ja do polaczenia slomek uzylem kleju na goraco (czarnego) i jest to praktycznie niezniszczalne rozwiazanie 🙂 /choc znacznie zwieksza to wage grida/

 2. Musze powiedzieć (a raczej napisać) że niezłe… będę musiał kiedyś sprawdzić ten sposób, choć szczerze to wolałbym kupić arkusz plastra na moje lampy studyjne i z resztek dorobić na stroba… tylko mam kłopot bo nie wiem gdzie można dostać takie arkusze plastra o różnych wartościach grubości i wielkości oczek (bo ze słomek na studyjne to raczej robił nie będę). Na pewno jakiś Chińczyk sprzedaje ale jakbym nie szukał to nie ma, a na Alledrogo i eBayu są takie małe krążki sprzedawane razem ze strumienicami niechlujnie wycinane z arkuszy.

 3. Mam słomkowy na lampę reporterską, rzadko używam. Na lampy studyjne ze względu na pilota (ciepło) słomkowy chyba się nie nadaje. Ale blaszany to niezłe rozwiązanie.
  Ale do łączenia blaszek użyłbym raczej kleju do metalu (jest odporny na wysokie temperatury, łączenia będą niewidoczne, a sam grip na pewno mocniejszy i bardziej estetyczny), tym samym klejem przytwierdzimy blaszki do obręczy zakładanej na reflektor lampy)
  Dzięki za pomysł z wyginaniem blaszek, bliżej wakacji z pewnością gid powstanie 🙂

 4. Pomysł super!
  Widzę tylko jedno małe zagrożenie, którego nie było w wersji słomkowej. Wersja z puszki ma bardzo ostre krawędzie. Olewam zasady BHP 😉 ale w torbie może porysować inne sprzęty.

  PS. @Grzegorz – Tak w kwestii terminologii to wg. mnie lampy studyjne nazywane są właśnie strob`ami a lampy reporterskie flash`ami.

 5. Przepraszam bo nie wiem czy to bardzo w temacie czy nie jednak czy nie łatwiej jest manulanie przesunąc palnik w lampie ? Sb-900 ma nawet taką opcję działa to bo działa ale można to jeszcze doprecyzować ustawiając palnik j.w. W praktyce nigdy nie czułem potrzeby tak wąskiego światła z lampy dołączanej.

 6. Grid da Ci większą kontrolę nad światłem (panujesz nad kierunkiem i skupieniem wiązki i mocą: możesz odsunąć się bardziej od obiektu nie ryzykując światła na boki). Zoom w lampie to świetna rzecz, ale grid stanowi jakby uzupełnienie tego, czego nie da zoom)

 7. Grid zmienia charakter światła; zmienia ostre światło lampy na miękki strumień o łagodnych brzegach na granicy punktu światła. A jeśli chodzi o zoom to naprawdę wspaniała sprawa ale niech Ci się nie wydaje że da taki sam efekt.

 8. Nakrętki można kupić w sklepach z akcesoriami komputerowymi/elektronicznymi – są to tulejki dystansowe rozdzielające np. płytki drukowane i obudowy.

  Jeżeli szukamy większych wymiarów (tj większych niż zazwyczaj stosowane M3), możemy poszukać w sklepach metalowych (wg norm DIN 6334).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.