Jak z monitora zrobić tło

Gdy słyszę zwrot ‚tło cyfrowe’ zaraz przychodzi mi do głowy cukierkowo mdłe zdjęcie patrzącej sobie w oczy pary nowożeńców na tle kiczowatego zachodu słońca. Jednak nie o takie tło mi tutaj chodzi.

PocketWizard na cyfrowym tle wyświetlonym na ekranie komputera

Czy przyszło Ci kiedyś do głowy, żeby jako tło do Twoich zdjęć wykorzystać monitor? Zaraz opowiem Ci jak to zrobić.

Zrobienie z monitora tła nie jest skomplikowane. Po prostu wyświetl na ekranie dowolną grafikę, ustaw przed nim fotografowany przedmiot i nasiśnij spust migawki.

Oto rzeczy na które powinieneś zwrócić uwagę:

 1. Ostrość. Monitor składa się z małych pikselków i jeśli nastawisz ostrość na tło, to będą one widoczne. Ustaw ostrość na obiekt fotografowany i użyj jak najmnieszej przysłony, żeby tło było rozmyte.
 2. Odbicia. Przy oświetlaniu uważaj na odbicia od monitora. Niektóre monitory mają warstwy przeciwodblaskowe, ale nie są one wystarczająco skuteczne. Możesz wykorzystać dwie skuteczne techniki: albo osłoń ekran przed światłem padającym bezpośrednio z lampy (pomiędzy monitor i lampę wstaw na przykład kawałek czarnego kartonu) albo ustaw światło tak, żeby nie odbijało się od monitora (z boku, z góry).
 3. Równomierne oświetlenie. Jasność oświetlenia musi być porównywalna z jasnością monitora, bo inaczej trudno będzie o dobre naświetlenie. Jeśli trudno jest Ci zmienić jasność oświetlenia przedmiotu to zawsze możesz zmienić jasność monitora.
 4. Wysokie ISO i długi czas naświetlania. Jasność monitora nie jest zbyt duża. Użyj jak największego ISO i/lub długiego czasu naświetlania.
 5. Zoom. Monitory nie są zbyt duże, więc żeby wykorzystać ich powierzchnię użyj długiej ogniskowej. Długie ogniskowe spowodują, że po pierwsze będziesz mógł fotografować większe przedmioty (efekt kompresji perspektywy), a po drugie grafika na ekranie będzie bardziej rozmyta.
 6. Czas naświetlania . Monitory LCD świecą światłem ciągłym więc czas naświetlania może być dowolny, ale jeśli masz jeszcze monitor CRT to prawdopodobnie czas naświetlania będzie musiał być długi, rzędu 1/30 sekundy. Długi czas naświetlania ważny jest też przy telewizorach plazmowych.
 7. Małe przedmioty. Im większy monitor tym większy może być fotografowany obiekt, więc ta metoda nada się tylko do niewielkich przedmiotów. No chyba że masz w domu 120 calowy telewizor HD 🙂
 8. Abstrakcyjne tła. W fotografowaniu przedmiotów najlepiej sprawdzają się ciemne tła, gradienty lub abstrakcyjne wzory. Nie polecam zachodu słońca na polanie pełnej jeleni. Chociaż z drugiej strony… 😉
 9. Mała rozdzielczość. Tło nie musi być dużej rozdzielczości – i tak będzie na zdjęciu rozmyte. Rozdzielczość rzędu 100×100 pikseli przy tłach abstrakcyjnych może w zupełności wystarczyć. Ważne, żeby obrazek wyświetlić na całym monitorze.
 10. Photoshop nie jest niezbędny. Do namalowania tła wystarczy bardzo prymitywne oprogramowanie. Tło do zdjęcia na początku tego wpisu zrobiłem przy pomocy Painta.
 11. Biało-czarne tło uniwersalne. Nie musisz mieć abstrakcyjnych teł w wielu kolorach, wystarczy jeden ciekawy biało-czarny wzór. Jego kolor możesz zmienić używając trochę bardziej niż Paint zaawansowanego oprogramowania (Photoshop, GIMP, Lightroom, …).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.