Jak mierzyć straty modyfikatorów światła

Każdy z modyfikatorów światła lampy błyskowej (grid (plaster miodu), filtr, parasolka, snoot (strumienica), stofen czy inne cudo) pochłaniają światło. Tabelka z wartościami strat bardzo przyspiesza ustawianie prawidłowej ekspozycji. Zakładając filtr CTO na lampę zaglądam do tabelki i od razu wiem, o ile muszę zwiększyć moc lampy, żeby ekspozycja się nie zmieniła.

Jak zrobić sobie taką tabelkę dowiesz się już za chwilę.

Do pomiaru potrzebne będą: lampa błyskowa, mierzony modyfikator, aparat i biała kartka.

Procedura jest następująca:

  1. Ustaw kartkę prostopadle do źródła światła (czyli lampy błyskowej). Lampa powinna być dość daleko od kartki, bo kartka musi być równomiernie oświetlona. 2 metry są ok.
  2. Przełącz aparat w tryb manualny.
  3. W dalszej części procedury będziesz otwierał przysłonę, więc ustaw ją na dużą wartość, żeby mieć zapas. F8 lub więcej jest bezpieczną wartością.
  4. Manipulując mocą lampy i ISO dobierz właściwą ekspozycję. To ważne, więc powtórzę: przysłonę zostaw w spokoju, a ekspozycję ustaw mocą lampy i ISO.
  5. Zrób zdjęcie kartki tak, żeby wypełniała cały kadr.
  6. Zapamiętaj punkt najbardziej na prawo na histogramie. To będzie nasz punkt odniesienia.
  7. Załóż modyfikator na lampę.
  8. Teraz nie zmieniając ISO i mocy lampy otwieraj przysłonę po oczku do momentu w którym histogram będzie wyglądał tak, jak na zdjęciu zrobionym w punkcie 5.
  9. Różnica między wartością początkową i końcową przysłony to właśnie szukana liczba stopów pochłanianych przez modyfikator. (Oczywiście różnica pomiędzy f8 i f5.6 to jeden stop, a nie 2.4 stopa 🙂

W aparatach Canona pionowe kreski na histogramie rozmieszczone są co jeden stop, więc długą procedurę można uprościć robiąc tylko dwa zdjęcia: z i bez modyfikatora i porównując histogramy. Przy okazji zyskujemy na dokładności, bo przysłona zmienia się co 1/3 stopa (przynajmniej w aparacie Canon 20D), a z histogramu można wyczytać nawet mniejsze zmiany.

Nikon jest mi obcy, ale z pewnych źródeł wiem, że na nikonowskich histogramach są trzy kreski. Domyślam się więc, że nie są rozmieszczone co stop, ale pewnie co półtora stopa. Nikonowcy, tak myślę, powinny trzymać się dłuższej procedury. Jeśli się mylę, to proszę, niech mnie ktoś skoryguje pisząc komentarz.

Zakładając dwa modyfikatory na lampę pamiętaj, że stopy sumują się. Na przykład kombinacja filtra CTO (1 stop) i parasolki (1 stop) pochłonie 2 stopy.

Uwaga 1

Przy pomiarach i potem w trakcie korzystania z tabelki zwróć uwagę na zoom lampy. Szczególnie przy parasolkach odbijających wartość zoomu może wpływać na stopień pochłaniania.

Uwaga 2

Zwróć uwagę na rozlewanie światła, czyli na światło odbite od sufitu i ścian. Lampa, szczególnie zzoomowana świeci tylko do przodu, ale po założeniu parasolki światło jest rozpraszane i jego część odbije się od sufitu powodując zły pomiar. Parasolkę najlepiej mierzyć w dużym i ciemnym pomieszczeniu.

2 komentarze do “Jak mierzyć straty modyfikatorów światła”

  1. Faktycznie taka tabelka może okazać się bardzo przydatna, ale nigdy nie próbowałem takiej zrobić bo najczęściej jak mam kilka źródeł światła to używam światłomierza (gdy już wszystkie modyfikatory są założone). Te wartości widoczne na obrazku to przykładowe, czy może stan faktyczny Twoich pomiarów (z ciekawości wziąłbym sobie np swoje filtry CTO i porównał).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.