Jak fotografować chropowate

Na zdjęciu poniżej pokazałem, że kartki książki nie są idealnie gładkie, ale mają swoją fakturę, są chropowate.

Zanim zdradzę Ci tajemnicę tego zdjęcia pozwól, że opowiem Ci ze szczegółami, jak je zrobiłem.

Robiąc to zdjęcie użyłem lampy błyskowej. Ustawiłem ją z lewej strony, kilka centymetrów powyżej blatu stołu, na którym leżała książka i nacisnąłem migawkę. (Widoczny na książce słoik z kremem prostował zawijające się kartki). Proste, prawda?

Oświetlenie książki na tych zdjęciach przypomina trochę zachód słońca w górach – zbocza i szczyty jeszcze są oświetlone, ale doliny tkwią już cieniu.

Podobnie jest z ‚mikrogórkami’ i ‚mikrodolinkami’ na powierzchni kartki. Włókna papieru wystające ponad kartkę są dobrze oświetlane i jednocześnie rzucają cień na miejsca położone poniżej. Ta różnica w oświetleniu sprawia, że struktura papieru jest łatwo zauważalna, a zdjęcie wydaje się trójwymiarowe.

Porównaj dwa zdjęcia tego samego banknotu oświetlonego na dwa sposoby – światłem lampy odbitym od sufitu i lampą błyskową pod małym kątem.

Światło odbite od sufitu. Światło odbite od sufitu jest rozproszone i pada prostopadle na banknot, równomiernie oświetlając wszystkie górki i dolinki. To właśnie dlatego wydaje się, że banknot jest płaski, a całemu zdjęciu jakby czegoś brakuje.

Lampa pod małym kątem. Teraz ten sam banknot oświetlony lampą błyskową ustawioną pod małym kątem w stosunku do powierzchni. Wyraźnie widać różnicę pomiędzy dobrze oświetlonymi wypukłościami i będącymi w cieniu wypukłości wklęśnięciami. Chyba nie masz wątpliwości, że powierzchnia banknotu nie jest równa?

Oto obiecana tajemnica (chociaż pewnie już się domyśliłeś 😉 ):

Fakturę powierzchni podkreślisz oświetlając ją pod niewielkim kątem.

Technika oświetlenia pod małym kątem znakomicie nadaje się nie tylko do małych przedmiotów, ale także do dużych, chropowatych powierzchni.

Do głowy natychmiast przychodzi mi piasek na plaży, skała czy mur. Jeśli chcesz oddać na fotografii ich strukturę poczekaj aż słońce ustawi się pod małym kątem. W przypadku plaży będzie to oczywiście tuż przed zachodem.

A co ze skałami i murami? Sam musisz znaleźć odpowiedź na to pytanie. 😉

4 komentarze do “Jak fotografować chropowate”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.