Filtry Rosco

Z ostatniej chwili: Jakub Kramarz napisał do mnie tak:

Witam,

Piszę odnośnie wpisu na temat filtrów Rosco ze swatchbooków. Chciałbym zasugerować aktualizację wpisu – bo dla wielu jeszcze będzie potencjalnym źródłem wiedzy – uwzględniając obecny sposób ich dystrybucji.

Swatchbooki są obecnie sprzedawane w cenie 7 funtów, aleee…

Cytując: „Wolałbym, żeby (…) było po kilka sztuk najczęściej używanych (na przykład filtry CTO). Mógłbym wtedy jednym próbnikiem obskoczyćkilka lamp.”

Taki własnie zestaw się pojawił, Rosco proponuje go przy próbie zamówienia próbników. Ma podobną, jeżeli nie niższą cenę na rynku zachodnim, nie udało mi się jeszcze znaleźć go w Polsce:

http://www.rosco.com/uk/sbreqs/strobistkit.cfm

– zestaw zawiera 55 filtrów, w tym 9 to filtry kolorowe, 6 ograniczające siłę błysku, a aż 40 filtry zmieniające temperaturę barwową – poszczególnych filtrów CTB, CTO i +Green otrzymujemy po 5 sztuk

– mimo że nie ma dystrybutora w Polsce, opłaca się kupić na eBayu, jako że wraz z przesyłką do Polski zestaw kosztuje ~56zł – czyli średnio tyle, co 20 przypadkowych filtrów Lee na rodzimym rynku

Pozdrawiam,
Jakub Kramarz

Filtry Rosco to kawałki folii zakładane na lampę błyskową w celu zmiany jej barwy. (Jak to robić? Zobacz wideo Filtry CTO.) Filtry firmy Rosco, a szczególnie próbniki zawierające całą ich gamę, stały się bardzo popularne przez niejakiego Strobista. Dość powiedzieć, że gdy Strobist wspomniał o darmowych próbnikach (na zdjęciu poniżej) to wygenerował taki na nie popyt, że firma Rosco nie mogła sobie dłużej pozwolić na ich rozdawanie i teraz trzeba za nie płacić.

Ja swój komplet (a właściwie 4) dostałem jeszcze za darmo i bardzo dobrze mi służy.

Bezpłatny próbnik

Kawałki filtrów w próbniku są takiej wielkości, że akurat pasują na większość lamp błyskowych, a z pewnością na lampy NikonSB-24 i Nikon SB-26. I to chyba jedyna zaleta próbnika.

Wad jest więcej:

 1. Montaż na lampie. Znane są mi dwa sposoby: na taśmę klejącą i specjalny uchwyt typu zrób to sam z kartonu. Taśma klejąca (1) przestanie się w końcu kleić i (2) może się zapalić/stopić pod wpływem energii błysku. Specjalny uchwyt kartonowy jest według mnie niekoniecznie stabilny i nie pasuje do pozostałych modyfikatorów światła, jakich używam (na przykład grid). Na pewno znajdzie się ktoś, kto wymyśli trzeci, perfekcyjny sposób montowania filtrów z próbnika. Jeśli tak, to proszę o opisanie rozwiązania w komentarzach.
 2. Dziurka. Filtr wyjęty z próbnika ma dziurkę o średnicy około 4 milimetrów. Niby to niedużo, ale ma duży wpływ na działanie filtrów, szczególnie tych pochłaniających więcej światła.
 3. Wyjęcie filtra z próbnika graniczy z cudem. Filtry są skręcone w jedną całość przy pomocy długiego nita, którego nie da się (w sposób cywilizowany) rozkręcić. Filtry są bardzo wytrzymałe na rozerwanie i próba wyciągnięcia ich siłą z próbnika nie kończy się powodzeniem. Jedyny sposób na wyjęcie filtrów to ich przecięcie nożem lub nożyczkami. I to też nie jest łatwe, szczególnie z nowego próbnika, bo nie ma miejsca pomiędzy filtrami żeby swobodnie włożyć nożyczki. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej przecinać filtry ostrym nożem.
 4. Liczba filtrów. Paradoksalnie duża liczba fitrów w próbniku nie pomaga. Wolałbym, żeby zamiast tysiąca różnych kolorów, których nigdy nie użyję w próbniku było po kilka sztuk najczęściej używanych (na przykład CTO). Mógłbym wtedy jednym próbnikiem obskoczyć kilka lamp.

Filtry profesjonalne a samoróbki

Profesjonalne filtry, takie jak filtry Rosco czy filtry Lee są produkowane z myślą o zakładaniu ich na lampy (nie tylko błyskowe zresztą). Znaczy to, że filtry są odporne na wysoką temperaturę i mają dobre parametry optyczne – straty światła są minimalne i kolory, szczególnie filtrów korekcyjnych (na przykład zmieniających temperaturę barwy światła) są dobrane bardzo starannie, żeby nie powodować zafarbów.

Zdecydowanie nie polecam zakładania na lampę samoróbek w rodzaju kolorowych okładek od zeszytów, folii barwnych i tym podobnych wynalazków. Przyczyna jest jedna: podgrzane energią błysku lampy mogą się stopić i/lub zapalić, co nie jest przyjemne ani dla właściciela lampy, ani dla niej samej.

No i filtry samoróbki nigdy nie będą się nadawały jako filtry korekcyjne, gdzie kolor filtru musi być idealnie dobrany.

Samoróbki zdecydowanie odradzam, profesjonalne filtry fotograficzne zdecydowanie polecam.

Filtry fotograficzne w praktyce

Gdy już doszedłeś do (słusznego) wniosku, że próbniki to nie wszystko, i że potrzebujesz czegoś bardziej profesjonalnego, możesz pójść dwiema drogami:

 1. Kupić gotowy zestaw filtrów przeznaczonych na lampy błyskowe. Na rynku, także polskim, jest wiele rozwiązań. Ich zaletą jest to, że zawierają najpopularniejsze filtry, i że są gotowe do użycia zaraz po wyjęciu z pudełka (są przykrojone do odpowiednich rozmiarów i mają rzepy do mocowania na lampę). Paradoksalnie w wielu przypadkach mogą kosztować mniej, niż zestaw arkuszy (o czym za chwilę). Zawsze przed zakupem sprawdź, co się bardziej opłaca.
 2. Kupić arkusze filtrów i samemu przyciąć je do odpowiednich rozmiarów. Zaleta tego rozwiązania jest taka, że możesz paski filtra przyciąć do dowolnych, pasujących do Twojej lampy rozmiarów, i że będziesz miał zapas filtrów na całe życie. Wadą jest cena: potrzebujesz małe kawałki filtra, a będziesz musiał kupić duże arkusze i to w dodatku kilka rodzajów. Większość filtrów będzie kurzyła się w szafie. Przy zakupie arkuszy będziesz jeszcze potrzebował jakiegoś sposobu na zamontowanie filtrów na lampy (na przykład rzepy), co jeszcze podniesie cenę.

Zobacz też wpis o konkurencyjnych filtrach firmy Lee.

14 komentarzy do “Filtry Rosco”

 1. No niestety – filtry Rosco to porażka. Nie są odporne na mocniejsze błyskanie. Mam kilka różnych próbników…

  Filtry Lee są dużo lepsze – grubsze i wytrzymalsze. Używam jednego kompletu od roku i nic im nie jest. Dużo ludzi ma ode mnie te filtry i sobie je chwalą… Ktoś z moich znajomych miał też próbnik Rosco i stwierdził, że Lee są lepsze 😉

  Do Jarka Sikory – przydało by się wprowadzenie do tego, jak posługiwać się filtrami. Jaki w jakiej sytuacji, co wtedy należy ustawić itp.
  A dopiero później reklamę Rosco od Michała 😉

 2. Jutro (tzn wtorek) postaram się pokazać mój sposób mocowania filtrów na lampę bez klejenia rzepów. Będzie tani i dostępny od przyszłego tygodnia.
  Jedna osoba tego używa, i proszę żeby się tym narazie nie chwaliła. Druga osoba to Jarek, do którego poleciała jedna sztuka dzisiaj. Mam nadzieję, że napisze o tym na blogu ;-).

  O filtrach Lee też będzie 😉

 3. napisalem do polskiego dealera, ale narazei sie nie kwapia z odpisaniem, napisalem tez do niemieckiego dealera, jak ktos tu proponowalem, ale rowniez sie nie kwapia. zobaczymy co z tego bedzie.

  na allegro nie ma 🙂 wogole tego nie ma 😛

 4. witam, mam pytanie ? czy filtr rosco CTO = org filtrowi co jest w zestawie przy lampie nikon , bo wg moich testow filtr rosco zaniebieszcza w porownaniu do „nikonowskiego ” , chyba ze filtry pomieszalem w probniku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.