Dlaczego Lightroom 4, GPS i mapa są bez sensu?

Z wideo „Dlaczego Lightroom 4, GPS i mapa są bez sensu?” dowiesz się jak automatycznie umieścić zdjęcia na mapie w Lightroomie 4.

Proces umieszczania zdjęć na mapie wygląda tak:

 1. Zainstaluj na swoim telefonie aplikację do śledzenia ścieżki. Ja użyłem Path Tracking Light, ale każda aplikacja tego typu zapisująca pliki w formacie *.gpx da radę
 2. Zsynchronizuj zegary aparatu i telefonu (WAŻNE!!! Jeśli tego nie zrobisz, to potem będzie trudno dopasować zjdęcia do ich pozycji)
 3. Uruchom aplikację do zapisywania ścieżki i umieść telefon w widocznym dla GPS miejscu (nie chowaj do kieszeni w spodniach!)
 4. Zrób mnóstwo fotek chodząc po okolicy
 5. Wyłącz aplikację i wyeksportuj plik *.gpx do swojego koputera. Ja używam Dropbox-a, ale równie dobrze możesz przesłać plik na przykład mailem.
 6. Wczytaj zdjęcia do Lightrooma
 7. Wczytaj *.gpx do Lightrooma
 8. Użyj tajemniczego menu do automatycznego rozmieszczenia fotek na mapie (patrz wideo)
 9. W razie czego popraw w Lightroomie synchronizację zegarów telefonu i aparatu
 10. Ciesz się mapą ze zdjęciami 🙂

Jakie masz doświadczenia z Lightroomem 4 i GPS? Proszę podziel się nimi w komentarzu.

7 komentarzy do “Dlaczego Lightroom 4, GPS i mapa są bez sensu?”

 1. Materiał na prawdę bardzo mi się podobał. Jutro przetestuję to sam, mam nadzieję, że mi się uda :-). Jarku dzięki za materiał. Bardzo lubię twoje video. Szkoda tylko, że nie dodajesz ich częściej. Namawiam do częstszego dodawania materiałów na stronę najlepiej raz w tygodniu 🙂 Jeszcze raz dzięki i czekam ja i myślę, że i inni na więcej … Pozdrawiam

 2. Namiary GPS potrzebowałem raz w życiu.Zrobiłem foty Uszatki Błotnej i ktoś chciał info do Pracy nad albumem o sowach w Polsce …
  Za to mój nieoceniony tatuś ma świra na tym punkcie.
  Dla każdego coś miłego jak mówią starzy…no nie wiem kto ale na pewno starzy 🙂

 3. Dziwnie zachowuje sie ten LR4 i nie wiem jeszcze jak to rozwiązać. Dodał mi podczas wczytywanie GPX offset +2h do wszystkich punktów 😐 Sam sobie stwierdził, że przeliczy czasy nie wiem z jakiego powodu, chocw pliku mam wyraźnie czas prawidłowy telefonu a nie UTC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.