Czy strap jest komuś do czegoś potrzebny?

Co to jest strap? Mówiąc prosto jest to kawałek gumy oklejony rzepem i owijany na palniku lampy błyskowej rzepem na zewnątrz. Dzięki takiej prostej sztuczce możemy do lampy dołączać różne modyfikatory, na przykład filtry.

Zalety strapa są oczywiste: nie trzeba nic przyklejać do lampy, dzięki temu wygląda ona lepiej i jest większa szansa na jej późniejszą sprzedaż po wyższej cenie. A rzepy podoklejane do lampy nie dość że trącą amatorką, to jeszcze przeszkadzają w mocowaniu grida czy snoota.

Ale czy naprawdę strap jest niezbędny?

Z początku myślałem, że strap trzyma się lampy, bo guma jest rozciągliwa i, jak gumka do włosów, opina lampę. Tymczasem okazuje się, że strap nie przesuwa się po lampie, bo guma ma duży współczynnik tarcia i nawet luźno zamontowany strap jest bardzo stabilny i solidny, i trzyma się znakomicie.

A wracając do pytania. Czy strap jest absolutnie niezbędny?

To zależy (jak ja kocham tą odpowiedź 😉 ). Jeśli jeszcze nie zdążyłeś okleić swoich lamp i zależy Ci na ich estetycznym wyglądzie, to jak najbardziej strap jest dla Ciebie i z całego serca Ci go polecam.

Jeśli jednak (tak jak ja) zrobiłeś ten błąd i okleiłeś swoje lampy, to nawet gdybyś chciał, nie będziesz w stanie strapa wykorzystać. (Może z jednym wyjątkiem, gdy masz oklejone tylko boki lampy, a potrzebujesz też rzepa z góry palnika lub u dołu.)

Ci z was, którzy nie chcą sobie brudzić rąk (i Ci z dwiema lewymi) mogą znaleźć na rynku gotowe rozwiązania, na przykład HonlPhoto Speed Strap.

Strap widoczny na zdjęciach, to t-Strap™ polskiej produkcji. Choć wykonany domowymi sposobami, wygląda tak, jakby pochodził z fabryki – jest równo przycięty i solidny. I chyba nie muszę dodawać, że polski strap kosztuje ułamek ceny tego amerykańskiego, zwłaszcza jeśli uwzględni się koszty transportu.

Jednym słowem polecam.

5 komentarzy do “Czy strap jest komuś do czegoś potrzebny?”

  1. Dobra rzecz. Ja w poszukiwaniu rozwiązania problemu oklejania lamp rzepami, zakupiłem 5m rzepa dwustronnego. Jest to jakieś rozwiązanie, ale gumowy strap jest prawdopodobnie szybszy i pewniejszy 😉

  2. Witam, przymierzam się do zrobienia własnoręcznie T-straps, znalazłem już wszystkie materiały ale mam problem z cienkim kawałkiem gumy antypoślizgowej, ktoś zna jakieś namiary gdzie to można dostać ?

  3. Ja wykonałem swoje strapy z dętki rowerowej. Można dostać stare dziurawe za darmo w jakimś serwisie rowerowym – przynajmniej mi się tak udało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.