Czy histogram jest godny Twojego zaufania?

W cyklu Pomiar światła opisywałem jak sobie radzić z ustawianiem czasu/przysłony/iso. Opowiadałem tam bardzo intensywnie o histogramie wyświetlanym na aparacie – jeśli dotykał prawej strony to oznaczało, że zdjęcie jest prześwietlone.

Jeden z czytelników zadał bardzo dobre pytanie: czy histogram na aparacie jest taki sam jak na komputerze? Bo jeśli w komputerze histogram jest inny, to całą zabawę w ustawianie naświetlenia można sobie wsadzić gdzieś, prawda?

Czy to pytanie jest sensowne? I czy odpowiedź na nie jest twierdząca?

Sprawdźmy!

Dlaczego niby histogram na aparacie miałby być inny niż w programie do obróbki zdjęć? Powodów jest co najmniej kilka:

 1. Histogram może być wyświetlany albo w postaci histogramu jasności, albo w rozbiciu na poszczególne kolory RGB. Jeśli Twój aparat wyświetla tylko histogram jasności, a program graficzny wyświetla RGB, to jak się oba histogramy mają do siebie?
 2. Aparat i program graficzny mogą posługiwać się innymi przestrzeniami barw. Na przykład Adobe Lightroom wewnętrznie posługuje się przestrzenią ProPhoto RGB, a aparat może używać sRGB.
 3. Domyślne parametry obróbki zdjęcia w RAW w programie graficznym mogą być inne niż w aparacie.
 4. Inne powody, o których tu nigdy nie napiszę 😉

W eksperymencie uczestniczyły dwa aparaty: Canon 20D i Canon G9 (akurat takie mam pod ręką) i Adobe Lightroom 2.2. Fotografowaną scenę zmontowałem tak, żeby było trochę łatwo identyfikowalnych na histogramie górek i dołków. Oba aparaty robiły zdjęcia w trybie RAW i zostały otwarte w Adobe Lightroom bez zmian parametrów (nie dotknąłem w Lightroomie żadnego suwaka).

Popatrz sobie teraz na dwa zdjęcia (jedno na początku tego wpisu i to poniżej). Pierwsze zrobione aparatem Canon 20D, a drugie Canon G9.

Na moim poziomie abstrakcji (idiota z aparatem) histogramy na aparacie i w Lightroomie są takie same. No, może nie takie same, ale na pewno zbliżone do siebie na tyle, że przy ustawianiu naświetlenia nie ma się czym przejmować.

Jeśli masz inny aparat lub używasz czegoś innego niż Lightroom pokazane przykłady mogą Cię nie dotyczyć. Najlepiej sprawdź zgodność histogramów na swoim sprzęcie, a o wynikach poinformuj nas w komentarzach (wystarczy, że napiszesz: Nikon D40, Gimp, histogramy zgodne).

Wszyscy czekają na wyniki Twoich badań! Ujawnij je w komentarzach!

7 komentarzy do “Czy histogram jest godny Twojego zaufania?”

 1. Szanowni,
  1/. Jak już ktoś raczył wspomnieć powyżej – histogram w aparacie jest wyświetlany z pliku jpg a nie raw.
  2/. powyższe skutkuje tym że jeżeli ustawimy profile z gatunku tych podbitych np. landscape albo vivid to w zależności od nich kształt histogramu będzie się też różnił. NALEŻY ustawiać w aparacie profil neutral – wtedy histogram ma najwięcej wspólnego z rzeczywistością i nie trzeba „śmiało naświetlać bardziej do prawej”
  Opisane przeze mnie fakty można sprawdzić eksperymentalnie albo dla leniuszków google:)
  Pozd,

 2. W nawiązaniu do informacji o wyświetlaniu histogramu w aparacie z pliku jpg a nie raw, chciałbym poruszyć kwestię odpowiedniego ustawienia korpusu. Wyczytałem gdzieś kiedyś (niestety nie podam źródła bo nie zapisałem, ale wytrwali wygooglają), że wykonując zdjęcia w rawach, należy maksymalnie obniżyć kontrast, dzięki czemu ewentualne piki na histogramie aparatu nie pojawią się tak szybko, dzięki czemu będzie można naświetlać bardziej do prawej, unikając niedoświetlenia, o czym napisał jaad75. Oczywiście, później w post procesie fotograf ustawi pożądany poziom kontrastu. Czy ktoś spotkał się z taką tezą/ praktykuje taki sposób ustawienia korpusu?

 3. JPG w a6000 + PS = 2 kompletnie niepodobne do siebie histogramy, mimo że oba pokazują RGB 🙁 I sedno mojego problemu, czy z moim nowym aparatem wszystko w porządku, bo histogram i wyświetlacz LCD z soniaka pokazuje, że zdjęcie jest poprawnie naświetlone, a po przeniesieniu go na laptop wychodzi czarna dupa (i histogram też pokazuje czarną dupę).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.