Co każdy powinien wiedzieć o zdjęciach oświetlonych budynków

Tajemnica wspaniałego zdjęcia oświetlonego budynku tkwi w prawidłowym ustawieniu naświetlenia i… triku z zachodem słońca.

Prawidłowe ustawienie ekspozycji sztucznie oświetlonego budynku jest (zdawałoby się) trudne. Jasno oświetlone ściany budynku, te tuż koło żarówek, można łatwo prześwietlić, a ciemnie niedoświetlić zmieniając je w czarne dziury.

Na odsiecz przyjdzie nam zachód słońca.

Zdjęcie oświetlonego budynku najlepiej zrobić tuż po zachodzie słońca, gdy jeszcze nie jest całkowicie ciemno, ale już nie jest jasno. Resztki naturalnego światła doświetlą te części budynku, których nie sięga światło żarówek.

Jako dodatkową nagrodę zdjęcie będzie miało piękne niebieskie niebo, a nie czarną dziurę.

Sześć kroków do zrobienia zdjęcia oświetlonego budynku:

  1. Ustaw balans bieli aparatu na żarówkę (ang: tungsten). Jeśli robisz zdjęcia w trybie RAW to możesz pominąć ten krok i ustawić balas bieli później, już na komputerze. Jeśli jednak ustawisz balans prawidłowo podczas robienia zdjęć, oszczędzisz swój czas podczas obróbki.
  2. Albo użyj wysokiego ISO, albo umieść aparat na statywie, bo czasy naświetlania mogą być długie.
  3. Ustaw ekspozycję tak, żeby prześwietlone były tylko żarówki. Na na ekranie aparatu powinieneś widzieć tylko nieliczne mrugające punkciki lamp.
  4. Pstrykaj co minutę i patrz na wyświetlacz. Będzie się robić coraz ciemniej, więc niebo będzie coraz ciemniejsze i coraz słabiej będą widoczne nieoświetlone części budynku.
  5. Skończ fotografowanie gdy poszczególne zdjęcia nie będą się od siebie wiele różniły, a niebo na wyświetlaczu będzie całkiem ciemne.
  6. Zgraj zdjęcia na komputer i wybierz Twoim zdaniem najlepsze.

Można do tematu podejść bardziej naukowo i mierzyć światło światłomierzem, ale metoda ‚młotka’ ma dwie zalety: jest prosta i skuteczna.

Mam nadzieję, że będziesz równie zadowolony ze swoich zdjęć, jak ja jestem zadowolony ze zrobionego parę lat temu zdjęcia Pałacu Kultury.

Jeden komentarz do “Co każdy powinien wiedzieć o zdjęciach oświetlonych budynków”

  1. Warto dodac, ze to samo tyczy sie nie tylko budynkow ale roznego rodzaju oświetlonych obiektow, np ozdob swiatecznych z lampkami rozwieszonymi nad ulicami, etc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.